بلاگ

اجزای دیزل ژنراتور چه کاری انجام می دهند و علت اهمیت آن ها

1 10 اجزای دیزل ژنراتور چه کاری انجام می دهند و علت اهمیت آن ها

قبل از این که بخواهیم در مورد اجزای دیزل ژنراتور صحبت کنیم، باید بدانیم دیزل ژنراتور چه دستگاهی می باشد و چه کاری انجام می دهد. به طور کلی دیزل ژنراتور ها تجهیزاتی هستند که می توانند انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی دیگری دریافت کنند و آن را به انرژی دیگری مانند انرژی الکتریکی تبدیل کنند.
بنابراین ما برای این که بتوانیم جریان الکتریکی و همچنین انرژی الکتریکی مورد نیاز صنایع را تولید کنیم، به دیزل ژنراتور احتیاج داریم. دیزل ژنراتور ها از قطعاتی تشکیل شده اند که برای تعمیر و نگهداری کردن از این دیزل ژنراتور ها باید اجزای دیزل ژنراتور را بشناسیم.

اجزای اصلی دیزل ژنراتورها

  • موتور
  • دینام یا ژنراتور
  • سیستم سوخت یا تانک
  • رگولاتور
  • سیستم خنک کننده
  • اگزوز
  • سیستم روانکاری
  • شارژر مخصوص باتری
  • کنترل مخصوص پنل
  • شاسی
رگولاتور و نقش آن در دیزل ژنراتور

رگولاتور و نقش آن در دیزل ژنراتور

موتور ژنراتور
موتور های ژنراتور یکی از منابع تولید انرژی مکانیکی ورودی برای دیزل ژنراتور ها می باشند. به طور کلی اندازه قدرت موتور در دیزل ژنراتور ها به بیش ترین حد توان خروجی موتور ژنراتور که می تواند کوپله شود، بستگی دارد.

دینام یا ژنراتور
ژنراتور ها یا همان دینام، یکی از اجزای دیزل ژنراتور گازوئیلی می باشند که انرژی مکانیکی را از موتور می گیرند و آن را به برق تبدیل می کنند. دینام ها از قطعات ثابت و یا متحرکی تشکیل شده اند که آن ها را درون یک محفظه روکشی قرار می دهند. قطعات به کار برده شده در دینام ها می توانند بین میدان های مغناطیسی و میدان الکتریکی، ذرات را به حرکت در بیاورند و برق مورد نظر دستگاه را تولید کنند.

سیستم سوخت
سیستم سوخت هم یکی دیگر از اجزای دیزل ژنراتور است که در سیستم سوخت انواع دیزل ژنراتور ها یک مخزن سوخت وجود دارد. این سیستم می توانند به مدت ۶ تا ۸ دستگاه مورد نظر را روشن نگه دارد.

رگولاتور
رگولاتور یا ولتاژ، وظیفه دارند ولتاژ و جریان الکتریکی خارج شده از انواع دیزل ژنراتور را تنظیم کند‌.

سیستم خنک کننده
با استفاده کردن پی در پی و مداوم از انواع ژنراتور های گازوئیلی، اجزای این ژنراتور ها به شدت داغ می شوند. بنابراین این جزء از

اجزای دیزل ژنراتور

وظیفه دارد گرمای به وجود آمده را به بیرون از دستگاه بفرستد‌.

سیستم خنک کننده و وظیفه آن در عملکرد بهتر دیزل ژنراتور

سیستم خنک کننده و وظیفه آن در عملکرد بهتر دیزل ژنراتور

سیستم اگزوز
دود اگزوزی که از دیزل ژنراتور ها به وجود می آید، دارای مواد خطرناک ک بسیار سمی می باشد، بنابراین باید بتوان این مواد را به خوبی کنترل و مدیریت کرد. در نتیجه در ساختار انواع دیزل ژنراتور ها یک سیستم اگزوز به کار رفته است تا مواد سمی را خارج کند.

سیستم روغن و روانکاری، یکی دیگر از اجزای دیزل ژنراتور
قطعات و اجزای زیادی در دیزل ژنراتور ها وجود دارند، این قطعات به طور مداوم در حال حرکت هستند، در نتیجه برای عملکرد بهتر این قطعات از سیستم روانکاری استفاده می شود‌.

شارژر باتری
از این قطعه برای شارژ کردن باتری های دیزل ژنراتور ها استفاده می کنند. این شارژر ها می توانند میزان شارژ باتری ها را به خوبی مشخص می کنند. به طور کلی توان هر شارژی بستگی به خروجی ژنراتور خود دارد.

شاسی
قسمتی در هر دیزل ژنراتور می باشد که به آن سکوی اتصال هم می گویند. این جزء از اجزای دیزل ژنراتور، می تواند همه قطعات دیزل ژنراتور ها بر روی خودش قرار بدهد.

کنترل پنل ها
همه دیزل ژنراتور ها یک سیستم کنترل کننده دارند که می تواند عملکرد موتور ها و ژنراتور ها را تنظیم کنند. وظیفه این سیستم کنترل کردن و از بین بردن مشکلات ناشی از کارکرد بد موتور ها و دینام ها می باشد.

کنترل پنل و بقیه اجزای دیزل ژنراتور

کنترل پنل و بقیه اجزای دیزل ژنراتور

سخن پایانی

دیزل ژنراتور ها یکی از مهم ترین تجهیزات صنعتی هستند که کاربرد زیادی در صنایع دارند‌ این دیزل ژنراتور ها از اجزای مهمی تشکیل شده اند. این اجزا عملکرد مخصوص به خودشان را دارند که بدون این قطعات، دیزل ژنراتور ها به خوبی نمی توانند کار خودشان را انجام بدهند. مجموعه ما به فروش اجزای دیزل ژنراتور ها می پردازد. شما می توانید ۲۴ ساعته با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *