کاتالوگ ژنراتورهای دیزلی

انواع فیلتر دیزل ژنراتور را چگونه بشناسیم؟

فیلتر سوخت در دیزل ژنراتور

انواع فیلترهای مختلف دیزل ژنراتور را باید با توجه به نیاز دستگاه بررسی کنیم، اما دیزل ژنراتور چیست؟ و چه استفاده ای دارد؟ دیزل ژنراتورها موتورهای ترکیبی هستند، که از ترکیب یک موتور دیزل ژنراتور و یک دیزل ژنراتور الکتریکی درست شده اند و به منظور تولید انرژی الکتریکی استفاده می شوند. البته دیزل ژنراتور الکتریکی اغلب یک آلترناتور است. در اینجه به بررسی فیلتر دیزل ژنراتور خواهیم پرداخت

ژنراتور دیزلی نوعی ماشینی است، که با توجه به قسمت های مختلف و انواع این فیلتر انرژی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می کند، یعنی انرژی مکانیکی تولید شده از سوخت دیزل را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. اجزای مختلف در دیزل ژنراتور در طی مرحله هم افزایی با یکدیگر کار می کنند و جریان برق را تولید می کنند.

 فیلتر هوای دیزل ژنراتور

 

انواع فیلتر دیزل ژنراتور

آشنایی با فیلترهای دیزل ژنراتورها

 

این نوع از فیلترها را باید با توجه به نیاز دستگاه بررسی کنیم، اما دیزل ژنراتور چیست؟ و چه استفاده ای دارد؟ دیزل ژنراتورها موتورهای ترکیبی هستند، که از ترکیب یک موتور دیزل ژنراتور و یک دیزل ژنراتور الکتریکی درست شده اند و به منظور تولید انرژی الکتریکی استفاده می شوند. البته دیزل ژنراتور الکتریکی اغلب یک آلترناتور است.

ژنراتور دیزلی نوعی ماشینی است، که با توجه به قسمت های مختلف و فیلترهای مختلف دیزل ژنراتور انرژی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می کند، یعنی انرژی مکانیکی تولید شده از سوخت دیزل را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. اجزای مختلف در دیزل ژنراتور در طی مرحله هم افزایی با یکدیگر کار می کنند و جریان برق را تولید می کنند.

آشنایی با فیلتر در دیزل ژنراتور

 فیلتر هوای دیزل ژنراتور

فیلتر هوای دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها ماشین هایی هستند که به کمک قسمت های مختلف و ایجاد انرژی هم افزایی یا همان سینرژی، از انرژی حاصل از سوختن گازوئیل، انرژی الکتریکی تولید می کنند. در کنار اجزای مختلف دیزل ژنراتور، فیلترهای مختلف دیزل ژنراتور نیز در این عملیات هم افزایی و تولید انرژی الکتریکی شرکت دارند، که هر کدام به نوبه خود وظیفه ای را دنبال می کنند.

این فیلترها چند نوع است؟

از نظر کلی فیلترها در دیزل ژنراتور سه نوع است، که برای انواع مختلف دیزل ژنراتور متفاوت است، این فیلترها به نام های زیر شناخته می شوند:

  • فیلتر روغن در دیزل ژنراتور

از انواع این فیلترها ، فیلتر روغن نیز همانند فیلتر هوا برای از بین بردن گرد و غبار از روغن موتور کاربرد دارد، به این معنا که این نوع فیلتر برای تصفیه روغن موتور از گردو غبار و ذرات فلزی موثر است، که برای مراقبت از موتور دیزل ژنراتور مناسب است.

انواع فیلتر روغن دیزل ژنراتور

انواع فیلتر روغن دیزل ژنراتور

اصولا فیلتر روغن در بین این فیلترها دو نوع جریان را هدایت می کند:

  • فیلتر جریان کامل، که بین پمپ نفت و مخزن اصلی نفت در نوع متصل قرار دارد و می تواند کل روغن روان کننده ورودی به مخزن نفت را فیلتر کند.
  • فیلتر شنت از  فیلترهای مختلف دیزل ژنراتور است که  فیلتر های روغن را که به طور موازی با منبع اصلی نفت اتصال دارند و بخشی از روغن روان کننده را فیلتر می کنند.

 

  • فیلتر سوخت در دیزل ژنراتور

قبل از آنکه به عملکرد فیلترهای مختلف دیزل ژنراتور از نوع فیلتر سوخت بپردازیم، باید بدانیم که عملکرد و وظیفه اساسی هر فیلتر سوختی در دیزل ژنراتور از بین بردن ذرات خارجی و آب است، که برای محافظت از پمپ سوخت، لاینر، حلقه پیستون و پازل انجام می شود و همچنین باعث کاهش سایش و جلوگیری از گرفتگی ها می شود.

این نوع فیلترها به خصوص فیلتر سوخت دو نوع است، یکی فیلتر سوخت در وظیفه سبک و دیگری فیلتر سوخت در وظیفه سنگین است. فیلتر سوخت سنگین برای دیزل ژنراتورهای با قدرت بالا است، که پس از آلوده شدن معمولا مسدود می شود و باید فیلتر جایگزین را به کار ببریم.

در میان فیلترهای دیزل ژنراتور، فاصله بین فیلتر نفت و فیلتر سوخت را می توان با منحنی مصرف نفت و سوخت معین کرد و طبق برآوردها مشخص شده که هر فیلتر نفت و سوخت باید بعد از 250 ساعت کار، یا 6 ماه کار تعویض شود و از فیلتر جایگزین استفاده شود.

  • فیلتر هوا دیزل ژنراتور

فیلتر هوا در دیزل ژنراتور به منظور کاهش فرسایش میله ها استفاده می شود و بیشتر برای فیلتر کردن ذرات، سیلندر، پیستون و دنده شیر مورد استفاده قرار می گیرد. از میان  فیلترهای دیزل ژنراتور، فیلتر هوا دارای دو بخش اصلی است:

  1. بخش عنصر فیلتر
  2. بخش پوسته فیلتر

دو نوع فیلتر هوا در میان فیلترهای مختلف دیزل ژنراتور به چشم می خورد

  1. فیلتر هوا از نوع خشک: به کمک یک نوع فیلتر نوع خشک، هوا جدا شده است.
  2. فیلتر نوع مرطوب: شامل روغن غوطه ور و روغن حمام است و عملکرد این نوع از فیلتر دیزل ژنراتور، فیلتر کردن با غوطه ور شدن از طریق روغن است.

عملکرد فیلتر نوع روغن حمام به این صورت است که هوای غبار آلود وارد مخزن نفت می شود، تا گرد و غبار آن گرفته شود.

‏‏

 

 

 

مطالب مرتبط:

 

 

محصولات مرتبط:

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *