بلاگ

موتور برق مناسب باغ را چگونه انتخاب کنیم؟

ژنراتور گازسوز jenbacher

برای انتخاب موتور برق مناسب باغ به هیچ عنوان نباید تک‌بعدی فکر کرد بلکه می‌بایست کلیه جوانب موجود را در نظر گرفت. عوامل زیادی وجود دارد که در انتخاب موتور برقی که مناسب برطرف کردن نیازهای باغ باشد مؤثر است اما مهم‌ترین عامل قطعاً میزان قدرت تولیدی موتور برق است.

ابتدا باید مشخص شود که میزان برق مورد نیاز تجهیزات در زمان پیک مصرف (علی‌الخصوص لحظه استارت لوازم) تا چه حد است. سپس می‌توان گزینه‌های مربوط به موتور برق مناسب باغ را با توجه به منبع انرژی در دسترس محدودتر نمود. گزینه‌های دیگری هم نظیر قابلیت ثابت و یا متحرک بودن، نحوه استارت، ویژگی‌های جانبی مانند تنظیم ولتاژ و میزان تولید صدا هم وجود دارند که می‌توانند چگونگی انتخاب موتور برق را تحت شعاع خود قرار دهند.

موتور برق کامینز مدل P2600

موتور برق کامینز مدل P2600

انتخاب موتور برق مناسب باغ بر اساس توان تولیدی آن

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در هنگام خرید موتور برق باید به آن توجه نمود میزان برقی است که برای راه‌اندازی لوازم الکتریکی نیاز داریم. بر اساس یک قانون کلی می‌توان مجموع مصرف برق دستگاه‌های الکتریکی را اندازه‌گیری نمود و بر اساس نیازهای آن‌ها نسبت به انتخاب موتور برق اقدام کرد. البته باید توجه داشت که بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی در لحظه استارت خود ممکن است تا سه برابر برق بیشتری مصرف نمایند از این رو بهتر است در هنگام انتخاب موتور برق مناسب باغ همواره کمی حاشیه امنیت برای مواقع پیک مصرف در نظر گرفت. به طور معمول موتوربرق‌های با توان صفر الی یک کیلو وات مناسب خانه باغ‌های کوچک‌تر و موتوربرق‌های یک الی پنج کیلو وات برای باغ‌های بزرگ‌تر دارای تجهیزات کشاورزی، مناسب هستند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که برای خرید موتور برق مناسب باغ می‌بایست به نیازهای آینده باغ یا زمین کشاورزی هم توجه نمود چرا که ممکن است با توسعه تجهیزات کشاورزی میزان برق مورد نیاز افزایش پیدا کند.

موتور برق دیزلی پرکینز

موتور برق دیزلی پرکینز

انتخاب موتور برق مناسب باغ بر اساس منابع انرژی در دسترس

بر اساس منابع انرژی در دسترس می‌توان انواع موتور برقی باغ را در سه دسته دیزلی، بنزینی و گازسوز قرار داد. البته برخی از انواع دوگانه‌سوز (بنزینی – نفتی) نیز وجود دارد که شاید چندان برای تأمین برق مورد نیاز باغ به‌صرفه نباشند. با توجه به اینکه اغلب باغات و زمین‌های کشاورزی دسترسی لازم را به گاز شهری و یا منبع گاز مایع ندارند، لذا موتوربرق‌های گازی نیز اولویت کمتری نسبت به گزینه‌های بنزینی و دیزل پیدا می‌کنند.

اغلب نمونه‌های موتور برقی باغ با سوخت بنزینی عموماً جمع‌وجور، کم‌صدا و همه‌کاره هستند و قادرند تا 6 کیلو وات و جریان تک فاز را ارائه نمایند. از سوی دیگر موتوربرق‌های دیزلی که با سوخت گازوییل کار می‌کنند برای استفاده‌های طولانی‌مدت و با دوام بیشتری طراحی می‌شوند. آن‌ها همچنین در توان‌های معادل نسبت به موتورهای برق بنزینی مقرون به ‌صرفه‌تر نیز هستند و می‌توانند جریانات تک فاز، سه فاز و یا مختلط را ارائه نمایند. با این حال اگر دسترسی لازم به منبع گاز را داشته باشید باید گفت که موتور برقی های  باغ با سوخت گازی نسبت به همه گزینه‌های ذکر شده بهینه‌تر بوده و تا قدرت 12 کیلو وات را ارائه می‌نماید.

موتور برق کامینز مدل P4500

موتور برق کامینز مدل P4500

نحوه استارت (شروع به کار) موتور برقی مناسب باغ

پیش از معرفی انواع سیستم استارت موتور برقی باغ باید به این نکته اشاره کرد که سیستم استارت موتوربرق‌های دیزلی در هوای سرد به نسبت موتوربرق‌های بنزینی با سختی بیشتری عمل می‌کند که این عامل در مناطق سردسیر یک نقص به حساب می آید.

در صورتی که برای باغ از سیستم برق شهری استفاده نموده و تنها برای مواقع ضروری قصد خرید موتور برق را داریم؛ سیستم استارت اتوماتیک (با قطع برق شهری به طور خودکار روشن شده و با وصل مجدد آن خاموش می‌شود) گزینه مناسبی است. در غیر این صورت می‌توانیم موتور برق باغ را از نوع دستی (هندلی) و یا برقی (دارای باطری و سوییچ استارت) انتخاب نماییم.

محصولات مرتبط :

ژنراتورهای گازسوز کاترپیلار

دیزل ژنراتور چینی

مطالب مرتبط:

دیزل ژنراتورهای ولوو پنتا

موتور برق دیزلی تکفاز چیست و چگونه کار می‌کند؟

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *