بلاگ

همه چیز درباره نیروگاه مقیاس کوچک

نیروگاه مقیاس کوچک

آیا تا به حال در مورد نيروگاه های مقیاس کوچک شنیده بودید؟ این نیروگاه ها چه مزایایی دارند؟ چه تجهیزاتی نیاز دارند؟ چطور مکان مناسب برای تاسیس نیروگاه مقیاس کوچک را انتخاب کنیم؟ در ادامه خواهیم خواند.

چرا به سراغ نیروگاه مقیاس کوچک برویم؟

منابع آبی برای زندگی و سلامت انسان ها بسیار ارزشمند و حیاتی هستند. اما به علاوه، می توانند برای تولید انرژی نیز به کار روند. نیروگاه های برق-آبی ممکن است مقیاس کوچک یا مقیاس بزرگ باشند. این موضوع به شرایط محلی یک ناحیه و میزان نیاز به انرژی در آن ناحیه بستگی دارد. گاهی اوقات نیاز به انرژی در ناحیه ای بسیار زیاد است و شرایط ایجاد نیروگاه مقیاس بزرگ نیز وجود دارد؛ اما در بسیاری از نواحی، ممکن است امکانات لازم ایجاد چنین نیروگاه هایی وجود نداشته باشد. اگر نیاز به انرژی در این نواحی چندان زیاد نباشد، نيروگاه مقیاس کوچک می تواند راه حل مناسبی برای چنین نواحی باشد.

نيروگاه های مقیاس کوچک می توانند در هر مکانی که مقدار آب کافی در آن وجود داشته باشد، تاسیس شوند. این نیروگاه ها می توانند حتی در رودخانه های کوچک، یا جریان های آب روان، یا حتی در شبکه های تامین آبی که در حال حاضر موجود هستند، تاسیس شوند؛ برای مثال شبکه های آب آشامیدنی و یا شبکه های فاضلاب.

نيروگاه مقیاس کوچک برخلاف نیروگاه های مقیاس بزرگ، تاثیر بسیار کمی بر روی اکوسیستم و حیات وحش دارد؛ چرا که اکثر این نیروگاه ها بر اساس طرح های روان-آبی ایجاد شده اند و یا در زیر ساخت های آبی موجود اجرا می شوند.

نیروگاه های مقیاس کوچک

نيروگاه های مقیاس کوچک

نیروگاه مقیاس کوچک چه مزایای جالبی دارد؟

نيروگاه های مقیاس کوچک مزایای جالبی نسبت به نیروگاه های مقیاس بزرگ دارند. از جمله این که:

 • منبعی پاک و تجدید پذیر

این نیروگاه ها منبع انرژی پاک هستند و هیچ گونه آلودگی برای هوا و آب ایجاد نمی کنند. به علاوه، منبعی تجدیدپذیر برای انرژی به حساب می آیند.

 • روشی محیط زیست دوستانه

نيروگاه مقیاس کوچک تاثیر ناچیزی بر محیط زیست، اکوسیستم و حیات وحش دارد. به علاوه، آبی که در این نیروگاه ها از ژنراتور می گذرد، با تاثیر بسیار کمی بر اکولوژی اطراف، دوباره به جریان آب باز می گردد.

در ساخت این نیروگاه ها هیچ مخزنی ایجاد نمی شود. بنابراین نيروگاه مقیاس کوچک مشکلات مربوط به مخازن از جمله انتشار متان، رسوب گذاری و .. را به وجود نمی آورد.

مزایای نیروگاه های مقیاس کوچک

مزایای نيروگاه های مقیاس کوچک

 • امکان تولید برق با آب کم

برای تولید انرژی در نیروگاه مقیاس کوچک، جریان کمی از آب کافی خواهد بود. (چیزی در حدود دو گالن آب در دقیقه). انرژی تولید شده در این نیروگاه ها می تواند تا یک مایل دور تر از مکان نیروگاه انتقال پیدا کند.

 • گزینه ای عالی برای نواحی در حال توسعه

این نیروگاه ها کم هزینه هستند و تطبیق پذیر می باشند. به همین دلیل، کشور های در حال توسعه می توانند بدون نیاز به هزینه های هنگفت، این نیروگاه ها را به جهت تامین برق مورد نیاز جوامع کوچک تاسیس کنند.

نیروگاه مقیاس کوچک چه محدودیت هایی دارد؟

 • برای این که این نیروگاه ها به نحوی مقرون به صرفه عمل کنند، مصرف کنندگان انرژی باید نزدیک به نیروگاه باشند. بنابراین کاربرد این نیروگاه ها محدود به جوامعی است که در کنار چنین رودخانه هایی ساکن هستند.
 • جریان رودخانه، تولید برق در نیروگاه مقیاس کوچک را محدود می کند. نيروگاه های مقیاس کوچک همیشه از نظر ظرفیت تولید انرژی، محدودیت خاصی دارند. حداکثر ظرفیت تولید انرژی هر نیروگاه مقیاس کوچک، به جریان رودخانه بستگی دارد. اما در هر حال از این ظرفیت نمی توان فرا تر رفت.
 • تغییرات فصلی می توانند باعث تغییر و اختلال در فرایند تامین انرژی در نيروگاه مقیاس کوچک شوند. به همین علت، برنامه ریزی پیشرفته ای برای اطمینان از تولید انرژی کافی در طول سال نیاز خواهد بود. به ویژه در مناطقی که به وفور آب و هوای خشک دارند.

نیروگاه مقیاس کوچک در چه مکانی باید تاسیس شود؟

برای تاسیس نیروگاه های مقیاس کوچک، انتخاب مکان مناسب بسیار مهم است. عواملی که باید در انتخاب مکان نیروگاه مد نظر گرفته شوند عبارت اند از:

 • فاصله کم منبع تغذیه با مکانی که انرژی مورد نیاز است.
 • اندازه و شدت جریان
 • تعادل و اجزای سیستم؛ از جمله اینورتر، باتری ها، کنترل کننده، خط انتقال و خط لوله.
 • میزان انرژی مورد نیاز در مکان مورد نظر
خرید تجهیزات نیروگاه های مقیاس کوچک

خرید تجهیزات نيروگاه های مقیاس کوچک

سخن آخر

در صورتی که یک مکان، معیار های مناسب برای تاسیس نيروگاه مقیاس کوچک را داشته باشد، این نیروگاه ها می توانند گزینه ای بسیار عالی باشند. تجهیزات مربوط به نیروگاه های مقیاس کوچک را می توانید به راحتی از سایت میکاپاور تهیه کنید. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره، حتما با ما تماس بگیرید تا مشتاقانه در خدمت شما باشیم.

 

مطالب مرتبط:

محصولات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *