بلاگ

آشنایی با ژنراتور نیروگاه بخار، اصلی ترین بخش نیروگاه های تولید برق

ژنراتورها دارای انواع مختلفی هستند.

نیروگاه های بخار یکی از مهم ترین نیروگاه های حرارتی هستند و در تولید انرژی الکتریکی نیز سهم چشمگیری دارند. تبدیل انرژی در این نیروگاه ها به سه شکل صورت می گیرد، که عبارتند از: تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی حرارتی، تبدیل انرژی حرارتی به انرژی مکانیکی و تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی. سومین و آخرین نوع تبدیل انرژی در این نیروگاه ها، توسط ژنراتور نیروگاه بخار صورت می گیرد. ژنراتور ها به طور کلی دستگاه هایی هستند که انرژی مکانیکی را دریافت کرده و آن را تبدیل به انرژی الکتریکی می کنند. آنچه در این محتوا در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد، ژنراتور نیروگاه بخار و شیوه کار آن در این نیروگاه ها می باشد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ژنراتورنیروگاه بخار به توربین ها متصل است.

ژنراتورنیروگاه بخار به توربین ها متصل است.

ژنراتور نیروگاه بخار چگونه کار می کند؟

در این نیروگاه ها توربین هایی وجود دارند، که به وسیله یک محور به توربوژنراتور وصل شده اند. همچنین بر روی محور ژنراتور نیز، سیم پیچی طویل با آهنربایی بسیار بزرگ قرار گرفته است. ژنراتور نیروگاه بخار از طریق محور خارج شده از توربین به آن متصل می شود. در این نیروگاه ها، سوخت هایی چون زغال سنگ سوخته و گرما و بخار ایجاد شده از آنها، باعث چرخش پره های توربین ها می شوند. با چرخش توربین، محور و موتور نیز می چرخند. چرخش محور درون ژنراتور نیروگاه بخار، باعث ایجاد جریان الکتریکی در سیم تولید می شود. ژنراتور نیز انرژی حرکتی حاصل از چرخش را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. این شیوه کار ژنراتور طبق اصل القای الکترومغناطیسی می باشد، که توسط مایکل فارادی در سال ۱۸۳۱ میلادی کشف شد. پس از تولید انرژی الکتریکی توسط ژنراتور نیروگاه بخار، این الکتریسیته در سیم های انتقال دهنده بسیار طویلی جریان پیدا می کند. در واقع ژنراتور در نیروگاه ها، نهایی ترین نقش را در تولید انرژی الکتریکی بازی کرده و یکی از مهم‌ ترین اجزای نیروگاه می باشد.

ژنراتور نیروگاه بخار به توربین ها متصل است.

ژنراتور نیروگاه بخار به توربین ها متصل است.

نکاتی که باید در خرید ژنراتور نیروگاه بخار به آنها توجه داشته باشید

قبل از خرید این نوع ژنراتور، باید به یکسری نکات مهم در حین انتخاب آنها دقت داشته باشید. در ابتدا باید مقدار ظرفیت برق تولیدی مورد نظر خود را محاسبه کرده و به نسبت آن ژنراتور مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید، که ژنراتورها از انواع مختلف سوخت ها استفاده می کنند. از این جهت شما باید آن را متناسب با سوخت مورد نظر خود تهیه کنید. معمولا سوخت های دیزلی، بهترین نوع سوخت هستند. سومین نکته برای بررسی در هنگام خرید ژنراتور نیروگاه بخار، نوع برق خروجی از ژنراتور است. همچنین لازم است تا به نام و برند شرکت تولید کننده ژنراتور نیز دقت داشته باشد. از جمله بهترین و معروف ترین برند های تولید کننده ژنراتورها، می توان به وارتسیلا، دوسان، پرکینز، ولوو، کامینز، کاترپیلار و غیره اشاره کرد. در آخر لازم است تا تابلوی ای تی اس را نیز در نظر بگیرید.

کاترپیلار یکی از بهترین برندهای تولید کننده ژنراتور است.

کاترپیلار یکی از بهترین برندهای تولید کننده ژنراتور است.

انواع ژنراتورهای نیروگاه بخار را بشناسید

ژنراتور نیروگاه بخار شامل دو نوع القایی و سنکرون می باشد، که هر یک شیوه کار متفاوتی دارند. ژنراتورهای القایی به این دلیل که شباهت زیادی به موتورهای القایی، از نظر مکانیکی و الکتریکی دارند، بدین شکل نامگذاری شده اند. ساختار این ژنراتورها نسبت به انواع دیگر ساده تر بوده و نیاز به هیچگونه ابزار جا به جا کننده نیز ندارند. این نوع ژنراتورها از شبکه الکتریسیته و یا خود ژنراتور به عنوان منبع خارجی استفاده می کنند. این نوع ژنراتور نیروگاه بخار برای آنکه بتواند در سرعت های بالا نیز کار کند، به دنده نیاز دارد. ژنراتور نوع دوم، که سنکرون نام دارد، انرژی الکتریکی در ولتاژ معین و با فرکانس تعریف ‌شده تولید می کند و کاربرد بسیار زیادی دارد. در بیشتر نیروگاه های بخاراز این نوع ژنراتور استفاده می شود.

جمع بندی

به طور کلی نیروگاه های بخار یکی از اصلی ترین نیروگاه های حرارتی و نیروگاه های تولید کننده برق در جهان هستند. یکی از مهم ترین بخش‌ های این نیروگاه ‌ها را، ژنراتور نیروگاه بخار تشکیل می دهد. ژنراتورها وظیفه دارند که انرژی مکانیکی تولید شده توسط توربین ها را، به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و در سیم های انتقال جریان دهند. در صورتی که قصد خرید این ژنراتورها را دارید، می توانید با مشاورین شرکت ما تماس برقرار کرده و متناسب با کاربرد مورد نظر خود، اقدام به تهیه آنها کنید. همچنین دقت داشته باشید که از نکات ذکر شده در بالا نیز در هنگام انتخاب ژنراتور نیروگاه بخار استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

محصولات مرتبط:

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *