استفاده از انرژی تجدید پذیر با نیروگاه خود تامین

استفاده از انرژی تجدید پذیر با نیروگاه خود تامین

در تابستان با گرم شدن هوا، میزان برق مصرفی مراکز مختلف چون خانه ها، کارخانه ها و صنایع افزایش پیدا می کند. این امر باعث می شود که برق کشور با مشکل رو به رو شود. این کمبود صرفاً برای برق نیست. کمبود آب در تابستان و زمستان یکی از مسائلی است که زندگی بشر را در خطر قرار داده است. شرکت های مختلف برای عبور از این مشکل، به ساخت نیروگاه خود تامین روی آورده اند. این نیروگاه ها در صنایع کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این راهی مطمئن برای تامین برق بوده و می تواند گامی موثر در کوتاه مدت و بلند مدت باشد.

نیروگاه خود تامين به شبکه های سراسری برق متصل هستند. هنگام قطعی برق چندین ساعته، خسارت های زیادی به صنایع مختلف وارد می شود. اما تاکنون این خسارت ها به نیروگاه ها وارد نشده است و این یکی از مزیت های این نیروگاه ها است.

نیروگاه خود تامین به تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر اشاره دارد. نیروگاه خود تامین برق به معنای خودکفایی کامل مصرف کننده نیست. این شبکه کمک می کند تا مصرف کننده بتواند زمانی که در اوج مصرف خود می باشد و نیاز به انرژی برق دارد، از این نیروگاه خود تامين استفاده کند. همچنین شبکه توزیع به دلیل ناهماهنگی که دارد، در نقش یک تاسیسات یا باتری ذخیره انرژی «مجازی» مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از نيروگاه خود تامين در مشاغل کوچک

نیروگاه های خود تامین با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر کار می کنند، مشاغل کوچک یا حتی مشترکین خانگی نیز می توانند از این انرژی بهره مند شوند. نیروگاه خود تامين به عنوان یک راهکار کوتاه مدت موثر است.

یک واحد نیروگاه خود تامین ممکن است برق را با استفاده از انرژی خورشیدی، بادی، آبی یا زمین گرمایی و همزمان با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان منبع اولیه، تولید کند. در عمل، نیروگاه های خورشیدی به شدت مورد توجه قرار گرفته اند و از آن ها بیشتر از سایر نیروها استفاده می شود.

نکته قابل توجه این است که به هیچ وجه توصیه نمی شود که در نیروگاه خود تامين برای اینکه هزینه های خود را کاهش دهید، به نصب وسایل ذخیره سازی انرژی  روی بیاورید. از نیروگاه خود تامین زمانی استفاده می شود که بخواهیم انتقال برق را راحت تر کنیم و استفاده تنها از آن اشتباه است.

با استفاده از انرژی خورشیدی، بادی، آبی یا زمین گرمایی نیروگاه خود تامین کار می کند

با استفاده از انرژی خورشیدی، بادی، آبی یا زمین گرمایی نیروگاه خود تامین کار می کند

نحوه محاسبه هزینه های نیروگاه خود تامین

برای کاهش تبادل برق از طریق شبکه توزیع و در نتیجه نیاز به استفاده از آن، باید واحد های نیروگاه خود تامين را با توری ماهانه، هفتگی یا روزانه در نظر گرفت.

این اشکال توری در حال حاضر در برخی از کشورهای اروپایی استفاده می شود. برای ذخیره انرژی مناسب باید به تولید واحد نیروگاه خود تامین اضافه شود تا میانگین مصرف روزانه مصرف کننده نهایی را پوشش دهد.

چنین ذخیره‌ سازی انرژی، مازاد بر خروجی که دارد، انرژی واحد نیروگاه خود‌ تامین را در طول روز ذخیره می‌ کند و در مواقعی که تولید کافی از آن وجود ندارد، آن‌ها را به مصرف‌ کننده نهایی عرضه می‌کنند.

چنین شبکه ای نیاز به استفاده از شبکه توزیع دارد  و بار متعاقب آن بر روی شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. زیرا این انرژی بین واحد های نیروگاه خود تامين، دستگاه ذخیره سازی و مصرف کننده نهایی جریان دارد.

نیروگاه ها به محیط زیست کمک بسیاری می کنند

نیروگاه ها به محیط زیست کمک بسیاری می کنند

مزایا استفاده از نیروگاه خود تامين

استفاده از این نیروگاه زمانی اتفاق می افتد که برای جریان برق، از یک تسهیل کننده استفاده کنیم. همچنین اگر بخواهیم به آب و هوا و شرایط جوی کره زمین آسیبی وارد نکنیم، استفاده از نیروگاه خود تامین پیشنهاد می شود.

به علت مقرون به صرفه بودن آن، هزینه و مصرف برق به شدت کاهش پیدا می کند. ردپای کربن دی اکسید هنگام انتقال انرژی کاهش می یابد. همچنین مشاغل سبز در شرکت ها، رواج پیدا می کنند که این موضوع به نفع محیط زیست است. توسعه  نیروگاه خود تامین، برق رسانی حمل و نقل ها را افزایش می دهد و شهرها را متحول می کند.

نباید از نیروگاه خود تامین به عنوان منبع برق اصلی استفاده کرد

نباید از نیروگاه خود تامین به عنوان منبع برق اصلی استفاده کرد

بعد از استفاده از انرژی خورشید، انرژی باد در رتبه دوم قرار دارد و انرژی باد از نیروی باد (انرژی جنبشی) به عنوان مولد برق از طریق ژنراتور های کوچک استفاده می کند. برق به دست آمده از این توربین‌ های بادی معمولاً برای تامین نیازهای خانگی استفاده می‌ شود که آن را به یکی از گزینه‌ های مورد علاقه در هنگام مصرف برق تبدیل کرده است.

مطالب مرتبط:

محصولات مرتبط: