دسته‌بندی نشده

نمایندگی ژنراتور/ اطلاعاتی درباره ژنراتور/ قطعات به کار رفته در دیزل ژنراتور

انتخاب دینام دستگاه مولد برق بر اساس میزان توان خروجی موتور

ژنراتور دستگاهی است که وظیفه تولید برق را به عهده دارد. این دستگاه از انرژی شیمیایی به‌عنوان سوخت تغذیه می‌کند. غذای اصلی آن گازوئیل است که آن را به انرژی الکتریکی یا برق تبدیل می‌کند. به همین دلیل به دستگاه تولیدکننده برق یا مولد برق معروف است. ژنراتورها مصارف و کاربردهای گوناگونی دارند و همین باعث اهمیت بالا و جایگاه خاص آن ها شده است. هنگام خرید بهتر است دستگاه مورد نظر به طور مستقیم از نمایندگی ژنراتور خریداری شود.

کارایی مولد برق یا ژنراتور

تولیدکننده‌های برق دنیای گسترده‌ای دارند و دستگاه‌های متنوعی عضو این خانواده بزرگ هستند که یکی از آن ها دیزل ژنراتور است. دیزل ژنراتور در تولید برق اضطراری نقش پررنگ و غیر قابل انکاری دارد. در دنیای کنونی به قدری تکنولوژی مسیر پیشرفت را طی کرده است که همه افراد از نعمت برق شهری برخوردار هستند؛ اما برخی اماکن در کنار برق شهری به برق اضطراری نیاز مبرم پیدا می کنند. معمولاً چنین اماکنی با مشورت با نمایندگی ژنراتور اقدام به تهیه و خرید آن می کنند. بیمارستان‌ها در رأس این اماکن قرار می گیرند. نیاز به برق به ویژه در بیمارستان‌ها و یا ادارات زمانی حس می شود که برق قطع شود. در این گونه مواقع ژنراتورها که مهم‌ترین مولدها هستند به میدان آمده و در این زمینه به انجام وظیفه خود که تولید برق اضطراری است می پردازند.

نحوه عملکرد صحیح یک ژنراتورنحوه عملکرد صحیح یک ژنراتور

معرفی و شناخت انواع ژنراتور

ژنراتور از واژه انگلیسی generate گرفته شده است. این کلمه به معنای تولید کردن است. به کلیه وسایل و دستگاه هایی که قابلیت و توانمندی تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی را داشته باشند ژنراتور می گویند. نمایندگی ژنراتور معمولاً ژنراتورها را با توجه به نوع کاربرد، میزان مصرف، مکان مصرف و وسعت مکان مصرف به چند دسته تقسیم بندی و معرفی می کند. این دسته‌بندی شامل:
ژنراتور برق دائم کار: این ژنراتورها به صورت دائمی فعالیت کرده و انرژی تولید می کنند.
• ژنراتور و مولد برق پایه: استفاده از این گونه مولدها حالتی موقتی داشته و در اماکنی مانند معادن و نمایشگاه ها کاربرد دارد.
• ژنراتور برق اضطراری: نام این مولدها گویای مسئولیت آن هاست. در زمان قطعی برق، نیروی الکتریکی مورد نیاز اماکنی نظیر بیمارستان ها را پاسخگو بوده و تأمین می کنند.
• مولدهای چندمنظوره: این ژنراتورها ترکیبی از سایر مولدها هستند.

نمایندگی ژنراتور در حالت کلی به دو دسته تک فاز و سه فاز ژنراتورها و مولدها را تقسیم می کند. این تقسیم بندی بر اساس توان خروجی ژنراتورها صورت می گیرد. مولدهای تک فاز غالباً ویژه مصارف شهری و مناطق مسکونی و روستایی تولید می شوند و دستگاه های تولید کننده برق و ژنراتورهای سه فاز در مکان‌های تجاری و تأسیسات و نیروگاه ها به کار می روند.

نمایندگی ژنراتور و خدمات آننمایندگی ژنراتور و خدمات آن

قطعات مختلف دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور مانند سایر دستگاه ها دارای قطعات مختلف است که با ایجاد مشکل در کارکرد هر کدام از این قطعات، بدون شک در نحوه کارکرد و فعالیت کلی دستگاه خلل به وجود می آید. این قطعات شامل موتور، دینام، تنظیم کننده ولتاژ، سیستم خنک کننده، سیستم سوخت، سیستم کنترل و سیستم اگزوز، باتری و شارژر و در نهایت شاسی است؛ که هر کدام از قطعات وظایفی دارند و اگر تحت شرایطی دچار نقصان شدند باید حتماً از نمایندگی ژنراتور تقاضای راهنمایی و مشاوره شود. در میان این اجزاء، موتور مهم‌ترین قسمت یک دستگاه ژنراتور است که وظیفه اصلی یعنی تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی یا در واقع همان انرژی برق را عهده‌دار است. موتور موظف است انرژی شیمیایی حاصل از سوخت را به انرژی مکانیکی تبدیل کند. سپس انرژی مکانیکی با کمک موتور به آلترناتور وارد شده و آلترناتور توسط فشار این انرژی به حرکت در می آید و در ادامه ی این فرآیند، برق تولید می شود.

کوپله کردن در دیزل ژنراتورکوپله کردن در دیزل ژنراتور

سخن پایانی

ژنراتورها یا مولدهای برق، کار تامین انرژی برق اضطراری در برخی اماکن و تأسیسات را به عهده دارند. معمولاً این دستگاه کاربردی دارای نمایندگی است که نمایندگی ژنراتور به ارائه خدماتی مفید به مشتریان خود می پردازد و در این زمینه وظایف و نقش‌هایی ایفا و اجرا می کند. در کشور پهناور ایران مولدهای زیادی به فروش می رسد که اکثراً محصول و ساخت سایر کشورها است. این دستگاه‌ها در برندهای مختلف، هر کدام برای خود در کشور ما و حتی سایر کشورها یک نمایندگی دارند که در قالب نمایندگی ژنراتور در حال فعالیت و ارائه خدمات فروش و خدمات پس از فروش هستند.

مطالب مرتبط:

قیمت ژنراتور کوچک به همراه مشخصات انواع این دیزل ژنراتور

اطلاعات مهم درباره انواع ژنراتور برق دائم کار

محصولات مرتبط:

بررسی دیزل ژنراتور پرکینز و انواع آن

مشخصات فنی ژنراتور استمفورد و قابلیت های آن

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *